Podjavořičan v Belgii

V roce 2014 dostal folklorní soubor Podjavořičan Telč pozvání na mezinárodní festival do belgického Vosselaaru. Protože jsem tam ještě nebyli, těšili jsme se na setkání s novým folklorem i Belgičany samotnými.

Do Vosselaaru ( Liščí nory) jsme dorazili ve čtvrtek 14.8. odpoledne a rozjeli jsme se ubytovat do rodin. Podobně jako ve Skotsku i zde pomáhají domácímu folklornímu souboru s pořádáním festivalu přátelé a příznivci folkloru. Po dvojicích jsme se my, paraguayský a skotský soubor ubytovali a stravovali v rodinách.

Večer nás čekalo společné tancování, kterého se účastnili i naši domácí a tak se na parketu učili české, skotské, belgické a paraguayské tance páry tvořené lidmi různých národností i věku. Přesto se skvěle bavili až do půlnoci.

V pátek jsme se zúčastnili slavnostní bohoslužby, do které jsme přispěli také jednou naší písní. Na večer pro nás připravili naši domácí zábavu – často barbecue se společným muzicírováním.

V sobotu proběhlo setkání s paní místostarostkou a odpolední a večerní slavnostní program. Předvedli jsme čtyři různá pásma a jako vždy získali chválu za „Masopust“. Bez rozdílu národností se obyvatelé různých zemí vždy baví našimi masopustními zvyky a maškarami.

Po nedělním galaprogramu jsme festival zakončili opět společným tancováním.

Při společných rozhovorech jsme si nejen procvičili jazykové schopnosti ( Belgičané mají tři úřední jazyky + vlámštinu), ale také zjistili, že jsme si překvapivě blízcí mentalitou a také chutěmi. Kromě vaflí a pralinek jsou místní i znalci piva. Vyrábí se ho zde asi 200 druhů – silnějších než u nás - a je nutno říci, že mu opravdu rozumí. A tak s ochutnávání českého piva a perníčků rychle „tály ledy“. Mnoho Belgičanů navštěvuje Českou republiku, ale vesměs jen lázeňská města a Prahu. Byli velmi překvapeni, jak krásné město je Telč a plánují ji navštívit.

V pondělí ráno jsme se velmi srdečně rozloučili a cestou domů ještě navštívili staré chrámy v Antverpách a Gentu, projeli se na loďkách v „ severských Benátkách“ - Bruggách, smočili nohy v bouřlivém a studeném Atlantiku a na závěr navštívili Atomium v Bruselu.

Řádně unaveni, ale plni krásných zážitků, jsme se ve středu vrátili domů a všichni se těšíme, že nás příští rok někteří z našich nových přátel přijedou navštívit.

Autor: Mgr. Jindřiška Šťastná

 
 
 
Created by SEKERKADESIGN