Děvčata z Podjavořičanu si na apríla překvapení nepřipravila

Telč – Chlapci z telčského folklorního souboru si přivstali. U pomlázky asistovala také kamera.

Ani mrazivé počasí neodradilo patnáctku chlapců 
z telčského folklorního souboru Podjavořičan od každoroční krojované pomlázky. Aby stihli objet všechna děvčata ze souboru, museli si v pondělí přivstat. Začínali už od půl osmé ráno. „Rozhodli jsme se, že holky objedeme autem. V tomto mrazivém počasí to bude lepší," avizoval už ráno jeden 
z organizátorů Aleš Šebesta. Při tradiční mrskačce kluci zažili už všelijaké počasí, takový mráz, jako byl v pondělí ráno, však ještě ne. „Počítali jsme to a chodíme zhruba dvacet let. Jednou nám pršelo, ale mrzne nám snad poprvé," dodal s úsměvem Šebesta.

V Telči měli kluci nejprve naplánovaných asi pět štací, aby se kolem jedenácté přesunuli na náměstí. Poté vyrazili za děvčaty ze souboru do okolních vesnic.

S sebou si nezapomněli vzít ani souborovou pomlázku, která se každý rok sice plete nová, ale pentle se na ni každý rok předávají z té staré. „První mašle je tu z devadesátého sedmého roku, byť chodíme asi od roku devadesát pět. Ale to se tehdy ještě mašle nedávaly," vysvětlil člen souboru Vlastislav Bártů, který měl pomlázku na starosti.

První štace byla u Jany Návratové. „Mladí mi dělají velkou radost. A jestli budu omlazená, to mi je jedno," odpověděla s úsměvem na otázku, zda se cítí po vymrskání jako zamlada. Při třetím zastavení už ovšem šlo do tuhého. Na chlapce už netrpělivě čekala šestice mladých dam. „Každý rok se domlouváme a na jednom místě se nás sejde více, aby to kluci měli snazší," vysvětlila Anna Bínová 
z Podjavořičanu. Loni na přestupný rok si to děvčata vyměnila a chodila s vařečkami zase na kluky. Letos i když je apríl, tak překvapení nepřichystala. „Prvně jsme přemýšlely, zda něco nevymyslíme, ale nakonec jsme usoudily, že ty naše kluky máme rády a necháme to tak, jak to má být," dodala Bínová.

Letošní obchůzku navíc doplnil také tým dokumentaristů, který zde natáčel pořad o českých tradicích. Provázet jím bude herec Miroslav Táborský, který si na děvčata také neopomněl vzít pomlázku. Na Telčsku se s natáčecím štábem pohyboval už od čtvrtka. Pondělní pomlázkou jejich natáčení skončilo.

 Autor: Jana Kodysová (Jihlavský deník) 

 
 
 
Created by SEKERKADESIGN