Hudební složka

Muzika souboru se vytvářela postupně. Když soubor začal fungovat jako samostatné umělecké těleso, hudební doprovod mu poskytovala muzika pěveckého sboru Smetana. Jejích služeb přestal soubor využívat během roku 1991, kdy vznikla vlastní muzika, složená z houslí a basy. Po několika letech se muzika rozšířila o další nástroj – klarinet. V tomto složení hraje muzika dodnes.Muzikanti hrají na nástroje, jaké známe dnes. Ve svém repertoáru má ale i několik pásem písní, které hraje na původní nástroje – skřipky. Tyto nástroje nejsou ve velké známosti a hru na ně ovládá jen několik málo muzik.Skřipky neboli dyndy připomínají stavbou dnešní housle. Jsou však primitivnější, plošší, hranatější a na rozdíl od houslí řezané a dlabané z jednoho kusu dřeva. Název „skřipky“ je odvozen od ostrého zvuku (skřípání), který při hře vydávají v důslhudebni slozka sousleedku plochých desek bez resonančních sil a širokých ozvučných otvorů. Jsou čtyřstrunné, laděné jako housle.

Od roku 2000 spolupracuje soubor s muzikanty z cimbálové muziky Rathan, kteří zdatně doplňují hudební a někdy i taneční složku Podjavořičanu.

Hudební složkou souboru jsou bezesporu i zpěváci. V souboru působí od jeho založení, kdy zpívalo šest žen a šest mužů – všichni členové sboru Smetana. Dvanáct zpěváků bylo ještě příliš mnoho, aby zpěv ladil s tancem a proto byl počet zredukován na současných pět až šest zpěváků, zúčastňujících se vystoupení.

Muzika:

Bednářová Klára
Bikár Robert
Dohnalová Markéta
Kokejl Karel
Šťastná Jindřiška
Štveráček Rostislav
Vejvoda Radovan
Veškrnová Jana

Zpěv:

Antoňová Hana
Bártů Vlastislav
Bínová Daniela
Doležalová Pavla
Matoušková Jana
Matoušková Anna
Petrů Hana
Šimková Marie
Veselý Miroslav
Vojtajová Hana

 
 
 
Created by SEKERKADESIGN